Spelinspektionen, den svenska myndigheten med ansvar för tillsyn över spelmarknaden, har utfärdat anmärkningar mot Bingoföreningen Sverige efter att ha konstaterat informationsbrister i två av föreningens bingohallar. Besluten rör verksamheterna Idrottens Bingo i Linköping samt Bingoringen i Karlskoga.
Krav på lättillgänglig information uppfylldes inte
Tillsynen fokuserade på om licenshavaren lever upp till det så kallade informationsansvaret – de lagkrav som anger att viss information ska vara klart synlig och lättillgänglig för besökare i en bingohall. Det handlar bland annat om att licenshavarens kontaktuppgifter ska gå att hitta utan svårighet, liksom information kopplad till spelansvar. Det ska även finnas vinstplan för spelen.
Så här brast de två hallarna
Vid Idrottens Bingo i Linköping saknades flera obligatoriska uppgifter helt. Föreningen hade inte synliggjort sin e-postadress, det framgick inte vilka organisationer eller ändamål som var förmånstagare till verksamhetens överskott, och det saknades information om vinstplanens radvinster för de spel som erbjöds i hallen. Dessa brister bedömdes strida mot informationsskyldighetens krav i spellagen.
På Bingoringen i Karlskoga var situationen delvis likartad. Även där saknades e-postadress och uppgifter om förmånstagare – men utöver detta hade föreningen heller inte angett något telefonnummer till licenshavaren. Bristerna konstaterades strida mot Spelinspektionens föreskrifter om informationsansvar.
Sammantaget handlar det alltså om grundläggande uppgifter som besökare i en bingohall har rätt att enkelt kunna ta del av, och som nu alltså fattades i båda lokalerna.
Anmärkning – en formell åtgärd vid regelöverträdelse
En anmärkning är en av de åtgärder Spelinspektionen kan vidta när en licensinnehavare inte följer gällande regelverk, men där överträdelsen inte bedöms vara tillräckligt allvarlig för att motivera en varning eller återkallelse av licensen. Genom att utfärda anmärkningar signalerar myndigheten att brister har konstaterats och att rättelse förväntas.
Del av bredare tillsynsarbete
Ärendet mot Bingoföreningen Sverige är en del av Spelinspektionens löpande tillsyn av bingohallar runtom i landet.
Sedan 2019 ansvarar Spelinspektionen för att pröva licensansökningar, utfärda licenser och bedriva tillsyn över bingospel i Sverige.
Källa: Pressmeddelande från Spelinspektionen angående beslut om anmärkning för Bingoföreningen Sverige

