• Sveriges nyaste bingo
  • Chattvärdar, tävlingar & gemenskap
  • Säkert spelande & trygg betalning
Loggan för Fredagsbingo hos Miljonlotteriet mot orange bakgrund

Miljonlotteriet utökar sitt utbud av bingospel med Fredagsbingo. Spelet arrangeras varje fredag klockan 19:00 och har en startjackpot på 10 000 kronor. Det speciella med jackpotten är att vinsten delas mellan flera spelare. Den som får jackpotten behåller halva beloppet, medan resten fördelas mellan övriga deltagare.

Fredagsbingo är ett 75-bollarsbingo som spelas på traditionella bingobrickor med 5×5 rutor. Varje spelomgång innehåller fem dragningar och en bricka kostar 10 kronor. Det går att spela med upp till 24 brickor per omgång.

Fredagsbingo har en fast speltid varje vecka, klockan 19:00. Men den som vill delta behöver inte vänta till fredagen med att köpa sina brickor. Förköp är möjligt redan under veckan och i skrivande stund är 50 spelare anmälda till veckans spelomgång.

Jackpotten delas mellan flera spelare

I Fredagsbingot börjar jackpotten på 10 000 kronor och kan vinnas om en spelare får full bricka inom de första 55 dragna bollarna.

När jackpotten går ut får vinnaren 50 procent av beloppet. Den andra halvan fördelas mellan övriga spelare som deltar i omgången.

Om jackpotten exempelvis ligger på 10 000 kronor får den som vinner 5 000 kronor, medan resterande 5 000 kronor delas mellan de andra deltagarna.

Deltar även i Miljonjackpotten

Den som spelar bingo hos Miljonlotteriet samlar också andelar till Miljonjackpotten, en separat dragning där spelare har chans att vinna en miljon kronor. Varje krona som spelas ger minst en andel, och ju fler andelar man samlar, desto större blir vinstchansen.

Miljonjackpotten lottas ut när vinstsumman har nått minst en miljon kronor. Efter dragningen nollställs alla insamlade andelar och spelarna får börja samla nya inför nästa omgång.

Nästa dragning av Miljonjackpotten är planerad till december och potten är redan nu uppe i över en miljon kronor. Detta innebär att sidovinster utöver storvinsten på en miljon kronor kommer att lottas ut.

Miljonlotteriets överskott går till verksamhet som arbetar för att minska alkoholens och andra drogers skadeverkningar i samhället.

  • Sveriges nyaste bingo
  • Chattvärdar, tävlingar & gemenskap
  • Säkert spelande & trygg betalning
Sara Isaksson - Skribent

Sara Isaksson

Bingo- & spelexpert
Sara är en erfaren skribent med över ett decenniums erfarenhet inom spelbranschen. Med fokus på bingo och andra spelrelaterade ämnen skriver hon artiklar, recensioner och nyheter där målsättningen är att ge läsarna de verktyg de behöver för att optimera sin spelupplevelse och fatta välgrundade beslut. Hon finner det särskilt spännande att följa spelbranschens utveckling och att upptäcka nya spel.